Lajme

Kurti përgjigjet se a do të bëhet koalicion me LDK-në

Autori: Gazeta inFokus 20:53 | 03 December 2019

Kandidati për kryeministër, Albin Kurti, në një intervistë me zyrën e Heinrich Böll Stiftung me seli në Beograd, ka folur për përparësitë e qeverisë së tij të ardhshme dhe dialogun me serbinë.

Pasi u pyet për votat nga Serbia, rinumërimin dhe bisedimet me LDK-në për bashkëqeverisje, Kurti tha se është e rëndësishme të krijohet thelbi i një koalicioni me LDK-në, duke mos përjashtuar kurrë të tjerët, shkruan gazeta inFokus.

“Vetëvendosje ka 29 deputetë plus 1 nga pakicat që iu bashkuan grupit tonë, gjë që na bën 30 deputetë (deputetë). Ndërsa LDK ka 28 deputetë. Ne duam të përfshijmë menjëherë deputetë të pakicave jo-serbe, 10 prej tyre, mbase nëntë, sepse dikush nuk mund të bashkohet, do ta shohim. Harmonizimi i programit qeveritar është realizuar plotësisht – 100 përqind”, ka thënë Kurti.

Ndër të tjera Kurti ka folur edhe lidhur me 12 ministritë e që sipas tij do të përpiqen maksimalisht t’i mbështjellin , pasi Kurti thotë “Ne duam ta forcojmë shtetin, jo ta zgjerojmë elitën”.
“Ajo që mbetet për t’u bërë është pjesa e dytë, përkatësisht përgjegjësitë e qeverisë, e cila ende nuk ka përfunduar.

Ne do të shpërndajmë portofolet e ministrave për të cilat kemi rënë dakord që të paktën 30 përqind do të jenë gra, dy zv/ministra për maksimumin e ministrive, dy zëvendës kryeministra maksimal, dhe ne do të përpiqemi t’i mbështjellim ato në dymbëdhjetë ministri. Nuk është e lehtë por megjithatë duket se mund të bëhet. Ne duam ta forcojmë shtetin, jo ta zgjerojmë elitën”, është shprehur Kurti./Gazeta inFokus/.

Të tjera