Lajme

Kurti për vizat: Unë kurrë s’kam dhënë datë, s’kemi çka bëjmë më shumë se aq

Autori: Gazeta inFokus 11:29 | 30 June 2022

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në seancën e kuvendit ka thënë se asnjëherë nuk ka dhënë data për heqjen e vizave për Kosovën dhe se kjo çështje nuk varet nga ai.

‘’Asnjëherë nuk kam dhënë afate për heqjen e regjimit të vizave. Mu nuk më keni dëgjuar ashtu se ajo punë nuk varet prej nesh teksa 95 kritere ishin plotësuar, pos skepticizmi ishte i vendeve anëtare, jo i insitucioneve të BE’së’’, tha ai.

‘’Ka deklarata nga Brukseli që nuk janë në linjë as me vet Brukselin dhe ne përpiqemi me durim t’ju përgjigjemi. Por nuk ke cka të bëjmë më shumë se kaq.’’, tha Kurti.

Të tjera