Lajme

Kurti: Nuk do të ketë negociata për dinarin në Bruksel, s’vendosim për BQK-në pasi s’jemi vend autokrat si Serbia

Autori: Gazeta inFokus 18:26 | 03 April 2024

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha sot në Mitrovicën e Veriut se në takimin e nesërm të kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, nuk do të ketë negociata për vendimin e BQK-së për ndalimin e përdorimit të dinarit në Kosovë.

“Ka një dispozitë të Bankës Qendrore dhe ne si qeveri jemi këtu për t’i ndihmuar. Prandaj zëvendëskryeministri Besnik Bislimi nuk mund të negociojë për këtë dispozitë. Vetëm nëse do të ketë disa pasoja që askush nuk i dëshiron, atëherë do të shohim se çfarë mund të bëjmë për ta bërë tranzicionin sa më të mirë dhe të shpejtë”, tha Kurti.

Ai tha se Qeveria e Kosovës është “poshtë dhe prapa” BQK-së sepse është institucion i pavarur.

-Advertisement-

“Ne qëndrojmë poshtë dhe pas Bankës Qendrore. Kur kishte një problem me targat, unë dhe ministri Sveçla ishim në vijën e frontit. Tani nuk jemi. Nuk jam unë kryeministri që vendos për Bankën Qendrore. Pra, levat e pushtetit në Kosovë janë të ndara. Ne nuk jemi një shtet autokratik si Serbia, ku një njeri vendos gjithçka në të njëjtën kohë”, tha Kurti.

Ai ka theksuar se çështja e përdorimit të dinarëve është zgjidhur me vendimin e BQK-së.

“Në këtë kuptim, ngjarja kryesore tashmë ka ndodhur. Tani jemi në fazën e kryerjes dhe tani duhet të shohim se si të shmangim ndonjë pasojë”, tha Kurti.

Ai shtoi se Qeveria e Kosovës insiston që Beogradit zyrtar “nuk i intereson” nëse janë dinarë apo euro, sepse, siç tha ai, është problem artificial.

“Nuk ka asnjë serb në Kosovë që ka thënë ‘nuk e dua euron’. Sepse serbët në Kosovë kanë 33,000 llogari xhiro dhe marrin ndihma të ndryshme financiare nga qeveria jonë. Asnjë serb nuk tha – nuk dua euro”, tha Kurti.

Kurti tha se nuk ka asgjë kundër dinarëve.

“Është valuta zyrtare e fqinjit tonë Serbisë. Serbia mund t’u dërgojë ndihmë financiare serbëve në Kosovë në dinarë, por në Kosovë mjeti i vetëm i pagesës është euro sepse është në përputhje me nenin 11 të Kushtetutës sonë. Dhe tani, vendimin për rregulloren e re e ka marrë Banka Qendrore e Kosovës. Kjo dispozitë buron nga 27 dhjetori i vitit të kaluar. Beogradi e dinte shumë mirë se çfarë po ndodh këtu”, tha Kurti.

Ai tha se problemi është se “Beogradi insiston në para të gatshme”.

“Beogradi insiston në para të gatshme sepse nuk ka më Bankë Komerciale në Kosovë. Pra, ata janë të varur nga paratë e gatshme sepse po paguajnë disa njerëz që nuk duhet të paguhen. Nuk kam asgjë kundër mjekëve, profesorëve, mësimdhënësve që të marrin mjete, por duket se shqetësimi kryesor i Beogradit zyrtar është që disa persona të tjerë që nuk janë as mjekë e as mësues, nuk do të mund të marrin para në para si më parë”, tha Kurti.

Ai shtoi se këmbëngul për një sistem transparent dhe legalizimin e të gjitha transaksioneve financiare.

“Dëshirojmë që ekonomia, ekonomia në Kosovë të bëhet një ekonomi pa para të gatshme dhe tani administrata tatimore e Kosovës sipas ligjit të saj duhet t’i paguajë të gjithë qytetarët në sektorin publik përmes bankës. Nuk po themi se serbët në Kosovë tani po marrin monedhën e re ‘kosova dardane’, por euron. Ne e morëm atë nga BE më 1 janar 2002. Më parë kishim markën gjermane, tani kemi euron. “Ndonjëherë paratë vijnë me dinarë, por euro duhet të përdoret si mjet pagese këtu”, tha Kurti.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera