Ekonomi

Kurti jep lajmin e mirë për përfituesit e skemës sociale dhe vendimet tjera të rëndësishme të qeverisë

Autori: Islam Morina 22:53 | 20 September 2022

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, me anë të një statusi në Facebook ka dhënë lajmin e mirë për kategorinë e personave që bëjnë pjesë në skemën sociale, shkruan Gazeta Infokus.

Ai ka treguar edhe për disa prej vendimeve të rëndësishme nga mbledhja e 97-të e qeverisë.

Pos tjerash ai ka përmendur vendimin për subvencionim të rrymës për qytetarët në vlerë prej 19 milionë euro dhe atë për zbatim të zbatimit të masave të efiçiencës së energjisë.

“Mes disa vendimeve të aprovuara në mbledhjen e 97-të të Qeverisë:

Ndamë 19 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët, me qëllim të uljes së ndikimit të tarifave të energjisë, si dhe 6 milionë euro, për zbatim të masave të efiçiencës së energjisë.

Ndaluam eksportin dhe ri-eksportin e produkteve të drurit si lëndë djegëse.

Miratuam dyfishimin e pagesës për përfituesit e skemës së ndihmës sociale për muajin shtator 2022”, ka shkruar Kurti në Facebook./Gazeta Infokus/

Të tjera