Lajme

Kurti e Vuçiq takohen në fund të javës në Bruksel?

Autori: Gazeta inFokus 13:37 | 27 September 2021

Bashkimi Evropian është duke punuar intensivisht në organizimin e një takimi të përfaqësuesve të Beogradit dhe Prishtinës në Bruksel, shkruan Gazeta Infokus.

Ky takim thirret me qëllim për të diskutuar rreth situatës në veri të Kosovës dhe kthimin e lirisë së lëvizjes.

Takimi ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuciq, pritet të mbahet deri në fund të kësaj jave.

Bashkimi Evropian nëpërmjet këtij takimi tenton ta qetësoj situatën në veri të vendit pasi Qeveria e Kosovës të hënën e kaluar mori vendim për vendosjen e masave të reciprocitetit të targave të automjeteve që hyjnë nga Serbia në Kosovë.

Ky vendim nuk u mirëprit nga pala serbe të cilët vunë barrikada dhe protestuan në Jarinjë. Në protestë u pa edhe ministri për Komunitete dhe Kthim, Goran Rakiq.

Situata e tensionuar në veri po vazhdon ende ku në mesdite janë paraqitur sot në zonën kufitare , përfaqësuesit e Misionit Paqeruajtës, KFOR./Gazeta Infokus/

Të tjera