Fokus

“Kurrë në jetën tem ma keq s’jam ni”, rrëfimi emocional i Sefedin Thaçit që xhiroi masakrën e Izbicës

Autori: Hateme Smajli 20:35 | 28 March 2023

Në një intervistë ekskluzive për Gazetën Infokus, Sefedin Thaçi në 24 vjetorin e masakrës së Izbicës, rrëfen se si xhiroi për 70 minuta tmerrin që ushtria serbe kishte bërë në 147 viktimat civile të kësaj masakre.

Thaçi tregon se sa të vështirë e pati të shihte gjithë ata njerëz të pushkatuar dhe se cfarë e shtyu që të vazhdonte dokumentimin e masakrës që më vonë nga ky xhirim u njoh edhe ndërkombëtarisht.

“Mirëpo vendosa deri në fund le të ndodhë çka të ndodhë, vendosa duke ditë rëndësinë e këtij xhirimi. Thashë du me ba xhirimin deri në fund. Edhe kemi vazhdu, kur kemi shku afër shumë afër edhe pse kom jetu edhe kom vepru këtu në këtë vend disa prej tyne i kom njoft kom arrit me i identifiku kush janë se shumicën prej tyre i kom njoft kurse shumicën prej tyre jo prej plagëve prej gjakut çka kish ndodhë në ta. Edhe kom fillu mesit të tyne i kom rrutullu kufomat jau kom fotografu plagët pak kanë arrit me m’ndihmu se nuk kanë mujt me qëndru se qaq vështirë u kan, mirëpo unë vendosa deri në fund”, ka thënë ai në Infokus.

Për më shumë ndiqni reportazhin më poshtë./Gazeta Infokus/

Transfero studimet në Universum dhe merr diplomë të fuqizuar nga Universiteti më i madh në SHBA!

Të tjera