Lajme

Kur do ta ketë Kina vaksinën kundër koronavirusit tregon gazetari shqiptar

Autori: Gazeta inFokus 22:18 | 29 March 2020

Edison Myrtezi, gazetar shqiptar në Kinë, ka treguar se kur do të jetë gati vaksina kundër koronavirusit.

Ai në emisionin N’Konak që është provdhim i gazetës inFokus ka thënë se në fund të muajit prill do të jetë gati vaksina kundër pandemisë COVID-19.

“Sa i përket vaksines, shkencëtarët dhe virologët kinezë kanë theksuar se në fudn të muajit prill do të jetë e gatshme vaksina kundër koronavirusit. Sigurisht që nuk do të hidhet në treg apo të mund të blihet menjëherë sepse do të fillojë fillimisht të testohet klinikisht nëse është e dëmshme për persona të ndryshëm apo mosha të ndryshme”, ka thënë ai N’Konak.

Ai ka shtuar se këtë vaksinë do të mund ta kenë në dorë të tjerët nga muaji nëntor apo tetor i vitit 2020./Gazeta inFokus/

Për këtë dhe shumë detaje të tjera intervistën mund ta ndiqni KËTU:

Të tjera