Auto&Tech

‘Kumbari’ i inteligjencës artificiale paralajmëron për rreziqet, derisa largohet nga Google

Autori: Gazeta inFokus 08:41 | 02 May 2023

Një burrë i parë gjerësisht si “kumbari” i inteligjencës artificiale (AI) ka lënë punën e tij, duke paralajmëruar për rreziqet në rritje nga zhvillimet në këtë fushë.

Geoffrey Hinton, 75 vjeç, njoftoi dorëheqjen e tij nga Google në një deklaratë për New York Times.

Ai i tha BBC-së se disa nga rreziqet e chatbot-ëve të AI ishin “mjaft të frikshme”.

-Advertisement-

“Për momentin, ata nuk janë më inteligjentë se ne, me sa mund të them. Por unë mendoj se ata së shpejti mund të jenë”.

Hinton gjithashtu pranoi se mosha kishte luajtur rol në vendimin e tij për t’u larguar nga gjiganti i teknologjisë, duke i thënë: “Unë jam 75 vjeç, kështu që është koha të tërhiqem”.

Hulumtimi pionier i Hinton mbi mësimin e thellë dhe rrjetet nervore ka hapur rrugën për sistemet aktuale të AI si ChatGPT.

Por psikologu njohës dhe shkencëtari kompjuterik britaniko-kanadez i tha BBC-së se chatbot së shpejti mund të kapërcejë nivelin e informacionit që mban truri i njeriut.

“Për momentin, ajo që po shohim është se gjëra të tilla si GPT-4 eklipsojnw një person në sasinë e njohurive të përgjithshme që ka dhe i eklipsojnw ata në një rrugë të gjatë. Duke pasur parasysh shkallën e progresit, ne presim që gjërat të përmirësohen shumë shpejt. Kështu që ne duhet të shqetësohemi për këtë”.

A është bota e përgatitur për stuhinë e ardhshme të AI?

Në artikullin e New York Times, Hinton iu referua “aktorëve të këqij” që do të përpiqeshin të përdorin AI për “gjëra të këqija”.

Kur u pyet nga BBC për të elaboruar këtë, ai u përgjigj: “Ky është thjesht një lloj skenari i rastit më të keq, një lloj skenari makthi. Mund të imagjinoni, për shembull, një aktor tw keq si presidenti rus Vladimir Putin qw vendos t’u japë robotëve aftësinë për të krijuar nën qëllimet e tyre”.

Shkencëtari paralajmëroi se kjo përfundimisht mund të “krijojë nën qëllime si më duhet të marrw më shumë fuqi”.

“Kam arritur në përfundimin se lloji i inteligjencës që po zhvillojmë është shumë i ndryshëm nga inteligjenca që kemi. Ne jemi sisteme biologjike dhe këto janë sisteme digjitale. Dhe ndryshimi i madh është se me sistemet digjitale, ju keni shumë kopje të të njëjtit grup peshash, të njëjtin model të botës. Dhe të gjitha këto kopje mund të mësojnë veçmas, por të ndajnë njohuritë e tyre menjëherë. Pra, është sikur të kishit 10,000 njerëz dhe sa herë që një person mësonte diçka, të gjithë e dinin automatikisht. Dhe kjo është mënyra se si këta chatbot mund të dinë shumë më tepër se çdo person i vetëm”.

Ai theksoi se nuk donte të kritikonte Google dhe se gjiganti i teknologjisë kishte qenë “shumë i përgjegjshëm”.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera