Lajme

Kujdes nga ekspozimi i tepërt në diell, temperaturat e larta rrisin numrin e pacientëve

Autori: Gazeta inFokus 14:18 | 10 August 2019

Temperaturat e larta ditëve të fundit kanë bërë që Qendra Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë të ballafaqohet me numër të madh të pacientëve.

Lirie Bunjaku, mjeke kujdestare në QKMF tha se më së shumti kanë pasur probleme fëmijët dhe të moshuarit që kanë probleme kardiovaskulare dhe me organet e frymëmarrjes.

“Këto ditë jemi duke u ballafaquar me temperatura të nxehta dhe njëkohësisht është rritur edhe numri i pacientëve të cilët kanë kërkuar ndihmë në qendrën këtu, numri ka qenë dukshëm më i madh këto ditë nga i nxehti”.

“…numri më i madh ka qenë te fëmijët nga më të moshuarit si dhe të sëmurët të cilët kanë probleme kardiovaskulare apo me zemër si dhe me organet e frymëmarrjes”.

Bunjaku ka apeluar që të kihet kujdes që në intervalin kohor prej orës 11:00 deri në orën 18:00 të mos ketë ekspozim në diell.

Të tjera