Lifestyle

KUJDES! Këto janë 5 problemet shëndetësore që shfaqen gjatë verës

Autori: Gazeta inFokus 08:23 | 14 July 2022

Vera ka ardhur dhe të gjithë duan të bëjnë disa ditë pushimesh. Por, ajo që duhet të keni parasysh është se duhet të jeni vigjilent gjatë kësaj periudhe pasi ka shumë sëmundje sezonale, të cilat mund të sjellin komplikacione më të mëdha nëse nuk trajtohen menjëherë.

Goditja nga nxehtësia

Goditja nga të nxehtit është ndoshta sëmundja më e zakonshme gjatë verës. Shpesh mund ta trajtoni si diçka të thjeshtë, por nëse nuk trajtohet, mund të jetë fatale. Simptomat janë: Vështirësi në frymëmarrje, puls i shpejtë, temperaturë e lartë e trupit, konfuzion dhe marramendje.

Nëse nuk trajtohet në kohë, mund të prekë menjëherë trurin, zemrën, muskujt e trupit etj. Goditja nga nxehtësia mund të kontrollohet ose parandalohet nga ekspozimi më i vogël në diell. Është më mirë të shmangni qëndrimin jashtë, veçanërisht midis orës 11:00 dhe 4 pasdite.

Djegia nga dielli

Shumë prej nesh qëndrojnë në diell pa aplikuar krem kundër diellit. Në fakt, ne e neglizhojmë këtë fakt specifik sepse besojmë se djegia më pas do të kthehet në nxirje. Për t’u mbrojtur nga djegia nga dielli, aplikoni një krem ??kundër diellit. Mos e injoroni fytyrën, buzët, veshët dhe këmbët.

Helmim nga ushqimi

Për shkak të nxehtësisë ekstreme në verë, ushqimi mund të prishet shpejt. Ushqimi duhet të jetë i gatuar mirë që të mos prishet. Nëse tepron, vendosni pjesën e mbetur menjëherë në frigorifer.

Diarre

Ngrënia e ushqimeve të kontaminuara dhe pirja e tepërt e alkoolit mund të çojnë në diarre. Ajo që duhet të bëni në këtë rast është të pini ujë vetëm pasi ta keni zier dhe t’i lani mirë perimet para se t’i hani. Diarreja akute shfaqet kur gjendja zgjat një deri në dy ditë.

Kruajtje

Kruarja krijohet nga skuqjet e kuqe që shfaqen për shkak të lagështirës dhe nxehtësisë së tepërt. Nxehtësia mund të shkaktohet nga bllokimi i gjëndrave të djersës.

Të tjera