Lajme

KUJDES: Këta janë dy faktorët kryesorë që po e shkaktojnë kancerin në mushkëri

Autori: Gazeta inFokus 15:58 | 26 June 2022

Faktorët kryesorë të cilët mund të shkaktojnë kancerin në mushkëri janë duhani dhe ajri i ndotur, shkruan Gazeta inFokus.

Pulmologu, Shpëtim Thaçi, për emisionin Doktor Plus me Anita Ahmeti ka thënë se këta dy faktorë paraqesin rrezikshmëri të lartë në raport me mushkëritë.

“Shmangia e konsumimit të duhanit, andaj mendoj ekspozimi sa ma i vogël në ajër të ndotur janë dy faktorët kryesorë që ulin incidencën e zhvillimit të karcinomave të mushkërive”, ka shtuar pulmologu./Gazeta inFokus/

Të tjera