Fokus

Ku shkuan milionat e buxhetit në emër të subvencioneve në bujqësi?

Autori: Gazeta inFokus 12:55 | 24 January 2024

Insituti GAP të martën ka publikuar disa të dhëna përmes të cilave tregohet vlera e importit të pemëve dhe perimeve në Kosovë, e për kultivimin të cilave vazhdimisht ofrohen grante e subvencione të shumta.

E këto vlera i ka paraqitur e komentuar edhe gazetari i ekonomisë, Shkelzen Dakaj, i cili këtë import e quajti si të çuditshëm.

“Instituti GAP e bëri publikimin e dhjetë produkteve të cilat Kosova i ka importuar gjatë vitit 2023. Këto janë vetëm për dhjetë artikujt, që janë domatet, patatet, mollat, qepët, rrushi, dardha, kumbulla, qershia, hudhra dhe luleshtrydhe që shkojnë në vlerë gati prej 35 milionë euro. Kosova ka importuar gjatë vitit 2023, 35 milionë euro vetëm në këto dhjetë artikuj”, ka thënë Dakaj.

-Advertisement-

Madje, ai e quajti absurde, duke qenë se sipas tij në dhjetë vitet e fundit gati rreth 50 milionë euro janë ndarë prej buxhetit të shtetit për subvencionimin në bujqësi.

Për më shumë ndiqeni storien:

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera