Lajme

Kryeministri Kurti udhëton për në Gjermani

Autori: Gazeta inFokus 15:22 | 15 February 2024

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar për në Munich të Gjermanisë, ku do të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë, njoftoi kryeministria.

Më herët gjatë ditës, u bë e ditur se edhe zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, do të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë, e cila mbahet për tri ditë radhazi në Munich të Gjermanisë.

Në margjinat e kësaj konference, e cila mbledh çdo vit përfaqësuesit më të lartë të shteteve dhe ekspertët e sigurisë, Ministrja Gërvalla përveç pjesëmarrjes në panele diskutimi, do të mbajë takime bilaterale me homologë nga shtete të ndryshme të Evropës dhe botës, eurodeputetë, deputetë nga shtete të ndryshme, përfaqësues të institucioneve ndërkombëtare, shoqërisë civile, mediave etj.

-Advertisement-

Konferenca e Munichut, si një prej ngjarjeve më të mëdha rreth sigurisë për rendin global, teknologjinë, qëndrueshmërinë dhe rrjetet e bashkëpunimit, është një mundësi e mirë për të paraqitur qëndrimet, për të diskutuar sfidat e sigurisë në Ballkanin Perëndimor, politikat dhe veprimet që duhet ndërmarrë si dhe koordinimin me shtetet aleate në ruajtjen dhe promovimin e sigurisë në rajon, Evropë dhe botë.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:

Të tjera