Lajme

Kryediplomati slloven: Serbia të vendosë se në cilën karrige do të ulet rreth qëndrimit për Ukrainën

Autori: Gazeta inFokus 12:44 | 24 April 2022

Ministri i Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Anzhe Logar, bëri të ditur se në maj, në Këshillin e Ministrave të Jashtëm të BE-së, Ballkani Perëndimor do të jetë një nga temat kryesore.

Logar tha gjithashtu për të përditshmen e Vjenës “Standard” se Serbia do të duhet të vendosë se “në cilën karrige dëshiron të ulet”, kur është fjala për qëndrimin e Beogradit ndaj luftës në Ukrainë.

Ai theksoi se është e nevojshme të solidarizohemi dhe t’i bashkohemi sanksioneve kundër Rusisë.

“Kështu, ju jeni në anën e duhur të historisë”, theksoi Logar.

Kryediplomati slloven tha se Ballkani Perëndimor është padyshim tema kryesore, përcjell RTV, transmeton Klankosova.tv.

I pyetur se si duhet të reagojë BE ndaj ndikimit në rritje të Rusisë në Serbi, Bosnje dhe Hercegovinë dhe Mal të Zi, ministri i jashtëm slloven tha se rajoni duhet të futet në BE, në mënyrë që politika e jashtme dhe e sigurisë evropiane të mund të zbatohet në të dhe në mënyrë që rajoni nuk është përdorur për aktivitete hibride që synojnë të pengojnë ose shkatërrojnë Bashkimin.

“Është shumë e rrezikshme nëse rajoni nuk sillet në BE,” paralajmëroi ai.

Duke folur për krizën në Ukrainë, ai vlerësoi se gabimi më i madh i BE-së ishte se nuk reagoi ndaj sanksioneve të ashpra pas aneksimit të Krimesë në Rusi.

Të tjera