Lajme

Kreu i grupit mercenar rus Wagner gjendet në Moskë?

Autori: Gazeta inFokus 13:07 | 10 July 2023

Vendndodhja e Yevgeny Prigozhin ka qenë burim spekulimesh që nga grushtshteti i tij i ndërprerë në qershor.

Deri sot në mëngjes, e njëjta gjë ishte e vërtetë për një nga gjeneralët që ai po përpiqej të rrëzonte, Valery Gerasimov, transmeton Telegrafi.

Rastësisht, vetëm disa orë pasi gjenerali Gerasimov bëri paraqitjen e tij të parë që nga rebelimi, mediat franceze raportuan vendndodhjen e Prigozhin: Moska, transmeton Telegrafi.

-Advertisement-

Sipas faqes së lajmeve Liberation, lideri i Wagnerit ndodhet në kryeqytet që nga 1 korriku. Kjo faqe citon burime të inteligjencës perëndimore të thonë se ai u takua me Vladimir Putin në fillim të muajit për të negociuar fatin e forcave të tij paraushtarake.

Ai u takua gjithashtu me gjeneralin Viktor Zolotov, komandant i Gardës Kombëtare ruse dhe Sergei Naryshkin, kreun e inteligjencës së jashtme ruse.

Lajmi vjen pasi Prigozhin shkoi në Bjellorusi pas “marshimit të drejtësisë” të 24 qershorit, ku mercenarët e Wagner u nisën në një kolonë drejt Moskës për të rrëzuar gjeneralin Gerasimov dhe ministrin e Mbrojtjes, Sergei Shoigu, duke pushtuar qytetet ruse ndërsa po shkonin.

Muajin e kaluar, presidenti bjellorus tha se Prigozhin udhëtoi për në vendin e tij, përpara se të konfirmonte se ishte larguar përsëri nga Bjellorusia diku para 6 korrikut, raportoi Ukrainska Pravda.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Shijoni eksperiencën e re të blerjes në Meridian Express x EXFIS!

Të tjera