Lajme

KQZ: Refuzohen 11 mijë e 840 vota nga diaspora

Autori: Gazeta inFokus 15:24 | 23 February 2021

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se janë numëruar votat e 76 vendvotimeve nga 494 vendvotime sa kanë nisur të rinumërohen të hënën pas vendimit që ka marrë KQZ-ja.

Kështu ka njoftuar zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi në një konferencë për media.

“Deri më tani janë rinumëruar 15% apo 76 vendvotime nga 494 sa është numri i përgjithshëm i tyre dhe që u takojnë komunave të ndryshme të Kosovës.Arsyet e rinumërimit kanë të bëjnë me: bartje të gabuar të votave në formularin e subjekteve politike (35 vendvotime); bartje të gabuar të votave në formularin e kandidatëve (6 vendvotime); kandidati apo kandidatët kanë më shumë vota se subjekti politik (370 vendvotime); dhe subjekti ka vota ndërsa kandidatët jo dhe anasjelltas (83 vendvotime)”, ka thënë ai./Gazeta Infokus/

Të tjera