Fun & Video

Kosovari has në Prishtinë gjarprin më të rrezikshëm në Evropë

Autori: Gazeta inFokus 17:59 | 21 May 2020

Jusuf Islami, bloger, ka hasur në një gjarpër të llojit nëpërkë një-brirësh në Batllavë, i cili dyshohet të jetë ndër më të rrezikshmit në Evropën Jugore, për shkak të toksicitetit të lartë dhe gjatësisë afro një metërshe. Ai iu ka bërë thirrje qytetarëve që të bëjnë kujdes të shtuar nga ky lloj gjarpri.

Islami pamjet i ka publikuar fotografitë që ia ka realizuar gjarprit të rrallë në llogarinë zyrtare të tij në ‘Facebook’, teksa ka shkruar edhe lidhur me habitatin e tyre natyror. Sipas tij, ky lloj gjarpri zakonisht ka tendencë që të haset në zona shkëmbore, shkruan lajmi.net.

“Ky gjarpër i mrekullueshëm i frikshëm helmues është në të vërtetë i vetmi gjarpër në Kosovë që mund të jetë i rrezikshëm për jetën e njeriut në një rrethanë fatkeqe. Është e lehtë për t’i njohur ato me modelin dallues të zigzagut në anën e pasme të tyre dhe një bri të vogël në majë të ballit të tij”, shkruan blogeri.

Keto foto tregojne se do te sjellim nje video speciale bashke me Blerdi Malushin Kujdes parqeve dhe lumenjeve!Video,…

Gepostet von Jusuf Islami am Donnerstag, 21. Mai 2020

Ai thotë se përgjatë periudhës së verës dhe vjeshtës, vipera ammodytes-it, emri biologjik i gjarprit nëpërkë, i pëlqen të qëndrojë luginave të lumenjve, meqë aty e pret gjahun.

Islami gjithashtu ka një porosi për të gjithë ata që preferojnë qëndrimin në natyrë përgjatë stinës së pranverës.

Ka kohë që e kërkoj këtë Loqkë, ( VIPERA AMMODYTES ) edhe ma në fund e nxona, shihemi në Prishtinë, 🐍💚 Ky gjarpër i…

Gepostet von Jusuf Islami am Samstag, 16. Mai 2020

“Ndonjëherë ajo mund të shtrydh në foletë e zogjve, rekomandohet kujdes në pranverë, si dhe ata që qëndrojnë në natyrë dhe ecin nëpër natyrë për të veshur çizme të larta dhe për të shmangur mundësinë e kafshimit”, shkruan ndër të tjera ai.

Sipas tij, armiku i tyre kryesor është shqiponja.

Së shpejti dalim me një super video, e realizuar në Kosovë nga Blerdi Malushi kushtuar gjarpërit më te helmuar në Evropë Vipera Ammodytis ose në fjalorin shqip (Nepërka – Hundraku ).Sqarim: Prap e kemi lëshu në habitatin e vet🐍 Ky gjarpër i mrekullueshëm i frikshëm helmues është në të vërtetë i vetmi gjarpër në Kosovë që mund të jetë i rrezikshëm për jetën e njeriut në një rrethanë fatkeqe. Është e lehtë për t'i njohur ato me modelin dallues të zigzagut në anën e pasme të tyre dhe një bri të vogël në majë të ballit të tij.Ata pëlqejnë zona shkëmbore të përziera me livadhe më të vogla, madje edhe shtëpi të vjetra shkëmbore, por mund t'i gjeni në mes të pyllit dhe në luginat e lumenjve.Në kohën e verës dhe në vjeshtë mund t’i gjeni rreth liqeneve që presin gjahun. Ky gjarpër nëse e befasojmë, na paralajmëron me një fryrje të fortë, por nëse aksidentalisht shkelim, do të kafshojë në vetëmbrojtje.Nëse jemi afër ndonjë qyteti dhe e marrim shpejt antidotën nuk duhet të ketë probleme madhore, megjithëse ditët e para të të kafshuarit dhe madje edhe të antidotës së pranuar kalon nëpër agoni të dhimbjes. Nëse i shohim në natyrë është më së miri për t’i lënë të vazhdojnë në rrugën e tyre.Ndonjëherë ajo mund të shtrydh në foletë e zogjve, rekomandohet kujdes në pranverë, si dhe ata që qëndrojnë në natyrë dhe ecin nëpër natyrë për të veshur çizme të larta dhe për të shmangur mundësinë e kafshimit. Kjo është një nga kafshët që është më e mira për t'i admiruar ato nga një distancë. Armiku i tyre natyror kryesisht shqiponja.

Gepostet von Jusuf Islami am Dienstag, 19. Mai 2020

Të tjera