Lajme

Koronavirusi në Shqipëri, 19 viktima në 24 orët e fundit

Autori: Gazeta inFokus 18:06 | 19 February 2021

Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njoftoi së në 24 orët e fundit 19 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri.

Në 24 orët e fundit nga 3848 testime të kryera janë konfirmuar 1071 raste pozitive, ndërsa 930 persona raportohet të jenë shëruar.

“Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 19 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 5 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Shkodra, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Përmeti, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Malësia e Madhe, 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Lezha, të moshave 52-82 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve”.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në spitalet rajonale po trajtohen 618 pacientë, 41 në terapi intensive nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

“Në 24 orët e fundit janë shëruar 930 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 61,605 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në spitalet rajonale po trajtohen 618 pacientë, 41 në terapi intensive nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar”.

COVID-19 – Statistika (19 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1071

Të shëruar në 24 orë 930

Të shtruar në spitale 618

Humbje jete në 24 orë 19

Testime ditore 3848

Testime totale 432,502

Raste pozitive 97,909

Raste të shëruara 61,605

Raste Aktive 34,668

Humbje jete 1,636

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 21173

Fier 2809

Vlorë 1756

Durrës 1735

Shkodër 1430

Elbasan 1109

Lezhë 1021

Korçë 1022

Berat 967

Gjirokastër 884

Kukës 409

Dibër 353

Të tjera