Lajme

Konjufca: Mërgata shqiptare në SHBA e gatshme për të ndihmuar Kosovën

Autori: Gazeta inFokus 08:45 | 31 March 2023

Mërgata shqiptare në Amerikë është e gatshme si gjithmonë për të ndihmuar Kosovën, veçanërisht në fushën e arsimit dhe të zhvillimit ekonomik. Kështu deklaroi kryeparlamentari Glauk Konjufca në takimin përmbyllës me mërgatën shqiptare në Uashington, gjatë vizitës që kryetari i Kuvendit po i bënë Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në këtë takim ka qenë i pranishëm edhe ish-ambasadorit William Walker, mbështetësi i madh i Kosovës, i cili sipas tij, ka ndihmuar gjithmonë në nivele ndërkombëtare.

Ambasadori Walker, siç deklaron Konjufca në rrjetin social Facboook, inkurajoi Kosovën të vazhdojë rrugën e reformave dhe modernizimit të shoqërisë së saj.

-Advertisement-

“Mërgata kosovare ishte e përfaqësuar nga një grup i përzgjedhur i biznesmenëve, profesionistëve dhe aktivistëve të shoqërisë civile. U tregova nga afër për situatën aktuale në Kosovë dhe për progresin e arritur në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe theksova rëndësinë e zhvillimit të ekonomisë dhe të investimeve, si dhe nevojën për të punuar për integrimin e Kosovës në familjen e BE-së”, shkruan Konjufca, i cili takimin me ish-ambasadorin e quan si nderë të veçantë të paharrueshëm.

Së bashku, ai thotë se kanë diskutuar për proceset aktuale në Kosovë dhe për sfidat e ardhshme që pritet të ballafaqohemi.

“Gjithashtu u dakorduam se marrëdhëniet midis dy vendeve duhet të forcohen edhe më shumë, duke përfshirë bashkëpunimin në fusha si ekonomia, arsimi, kultura dhe siguria. Vlerësova përpjekjet dhe ndihmën e diasporës kosovare dhe ritheksova se ne jemi të hapur për të dëgjuar mendimet dhe sugjerimet e tyre në çështjet që kanë të bëjnë me Kosovën dhe dyert e investimeve në vendlindjen e tyre janë të hapura sot më shumë se kurdoherë më parë”, deklaroi kryeparlamentari Konjufca.

Takimi, sipas tij, është mbyllur me premtimet “që të punojmë së bashku në interes të Kosovës dhe të mërgatës!”

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Marsi sjell Magji në ETC

Të tjera