Lajme

Konjufca flet për opozitarizmin e LVV-së: Pandemia na ka dëmtuar shumë

Autori: Gazeta inFokus 21:09 | 26 October 2020

Ish-ministri i Punëve të Jashtme, njëherit nënkryetar i Lëvizjes Vetëvendosjes, Glauk Konjufca në një debat televiziv në “Syri televiziv”, ka folur për mëryen e të bërit opozitë. Ai ka thënë se vetëm një opozitë është në Kosovë dhe ajo është Vetëvendosja, të gjitha interpelancat është duke i bërë VV-ja, këta tjerët që janë në opozitë, janë duke bërë negociata që të hyjnë në qeveri.

“Pandemia ka ndikuar që VV të jetë më e butë, sepse e ka ndryshuar jetën e botës dhe mënyrës e aktiviteteve personale, zyrtare dhe private. Pandemia e ka dëmtuar më së shumti Albin Kurtin dhe Vetëvendosjen, sepse burimi i fuqisë së saj e ka në kontaktin e drejtpërdrejtë me qytetarët”, ka thënë Konjufca.

Ai ka thënë se pandemia Albin Kurtit i ka kufizuar aktivitetin, sepse ai ka kontaktuar rreth 100 qytetarë në ditë.

“Prej marsit më shumë jemi të koncentruar në aktivitet paraletrare, konferencat për media, për të reaguar në gjithçka çka shohin, në denoncimin e skandaleve të përditshme të kësaj qeveri”, theksoi Konjufca.

Ai ka folur edhe për mungesën e figurave kryesore të VV-së në Parlament, sipas tij mungesa e figurave kryesore edhe mund të vërehet, si një lëvizje është ndërtuar që të jetë përtej dy ose tri figurave, që pa ta nuk mund të funksion

“Kjo e ka ndikimin e vet, që katër figurat më të votuara të mos jenë në kuvend dhe të mos kenë asnjë funksion në institucione. Më shumë qytetarët e shohin si dhunim i asaj që katër njerëzit më të votuar të mbetën jashtë, pra ata po mbesin të pa përfaqësuar”,tha Konjufca.

Të tjera