Lajme

KMDLNj: Kemi qenë dje në veri, nuk ka pasur askund agregatë

Autori: Gazeta inFokus 13:57 | 24 December 2021

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka njoftuar se dje kanë qenë për vizitë në Qendrën e Paraburgimit në Mitrovicë.

Përmes një njoftimi për media, nga KMDLNj kanë thënë se atje nuk kishte asnjë shenjë se po përballen me mungesë të energjisë elektrike.

Ata deklaruar se atje nuk panë askund agregat, teksa thanë se trajtimi i qytetarëve me reduktimet e rrymës është racist dhe diskriminues.

“KMDLNj –ë, dje ishte në Qendrën e Paraburgimit në Mitrovicë të Veriut ku nuk kishte asnjë shenjë se ata po përballen me mungesë të energjisë elektrike sikur që nuk kishte askund agregatë. Kjo është ajo që KMDLNj –ë e ceku më lartë, trajtimi racist dhe diskriminues i qytetarëve të Kosovës, në Kushtetuten e së cilës është garantuar barazia para ligjit, duke e dënuar çfarëdo lloj diskriminimi”, thuhet në reagimin e tyre.

Etiketa:

Të tjera