Rozë

Kjo është domethënia e veçantë emrit të djalit të Tunës

Autori: Gazeta inFokus 12:02 | 03 May 2017

Një prej këngëtareve më të suksesshme shqiptare, Tuna Sejdi sot pati momentin e jetës! Pak muaj pa mbushur 32 vite, këngëtarja përjetoi ndjenjën e papërshkrueshme të të bërit nënë me ardhjen në jetë të Tianit, si fryt i dashurisë me Patris Berishën. E normalisht siç edhe pritej, emri i djalit është i rrallë dhe i padëgjuar shpesh. Por, shtrohet pyetja cili është kuptimi i tij?! Në enciklopedi online, Tian asociohet me dy kuptime.

I pari si i shenjtë kurse kuptimi i dytë dhe më i përhapur është ai që derivon nga mitologjia kineze. Tian, është një prej koncepteve kineze më të vjetra për kozmosin si nocion kyç në mitologjinë, filozofinë dhe religjionin e lidhur me këtë popull.

Figura të ndryshme në histori kanë pasurkëtë emër teksa Tian mban emrin edhe një vargmal në Azinë Qendrore me pikën e Fitores si majën më të lartë në lartësi mbidetare. /Prive.al/

UNICEF-i dhe Devolli Corporation bashkojnë forcat për fëmijët dhe të rinjtë

Të tjera