Lifestyle

Kjo është dita më e mirë e javës për të bërë seks

Autori: Gazeta inFokus 14:18 | 21 June 2021

Kërkimet tregojnë se fundjavat janë koha më e përshtatshme për të bërë seks, veçanërisht të dielën.

Një analizë e të dhënave të Instacart, e cila ofron ushqime dhe shpërndarje të tjera nga dyqanet lokale, tregon se e diela është një ditë shumë e popullarizuar për blerjen e prezervativëve. Dhe një studim britanik i 2,000 njerëzve të lëshuar në fillim të këtij viti zbuloi se e diela në mëngjes ishte koha më e famshme gjatë javës për të kryer marrëdhënie, transmeton Klan Kosova.

Pavarësisht nëse jeni duke e bërë atë gjatë fundjavave ose gjatë javës, sidoqoftë, mund të ketë të bëjë me atë nëse jeni në një lidhje apo jo. Gratë beqare kanë më shumë të ngjarë të bëjnë seks nga e hëna – e enjte, ndërsa gratë në marrëdhënie po e bënin atë gjatë fundjavës më shumë, sipas një studimi të botuar në The Journal of Sexual Medicine.

Por, pa marrë parasysh se si i copëtoni të dhënat, shumë njerëz nuk po kryejnë marrëdhënie seksuale gjatë javës shumë, ose fare. Dhe ky është një problem për punëdhënësit. Arsyeja: Seksi ju bën një punëtor më produktiv, sipas një studimi të botuar në Mars në Journal of Management.

Autorët e studimit zbuluan se “kur punonjësit bënin seks në shtëpi, ata raportuan rritje të ndikimit pozitiv në punë të nesërmen” dhe se “seksi në shtëpi rriti kënaqësinë e përditshme të punës dhe angazhimin e përditshëm të punës”.

Ekspertët sugjerojnë që ta vendosni seksin në listën tuaj të gjërave, të bëni netë të rregullta takimesh dhe të shkoni në shtrat herët (dhe lakuriq). Dhe përpiquni të bëni seks të paktën një herë në javë, e cila shoqërohet me një nivel më të lartë lumturie, sipas një studimi të botuar në revistën Social Psychological and Personality Science.

Të tjera