Sport

Kjo është deklarata emocionuese e Oleksander Usyk pasi u shpall kampion bote në boks

Autori: Gazeta inFokus 00:26 | 26 September 2021

Oleksander Usyk është kampioni më i ri i botë në boks në kategorinë e peshave të rënda, shkruan Gazeta inFokus.

Boksieri ukrainas i’a ka arritur ta mposhtë Anthony Joshuan, në meçin e zhvilluar në stadiumin ‘Tottenham Hostpur Stadium’ në Londër.

Me këtë triumf Usyk i’a ka arritur të i’a rrëmbej Joshuas tre titujt kampion, WBA, WBO dhe IBF.

Oleksander Usyk ka fituar vetëm me pikët e gjyqtarëve, pasi nuk arriti ta nokautonte kundërshtarin në 12 raunde.

Megjithatë raundi i 12-të ishte vendimtar, pasi Usyk goditi fuqishëm disa herë Joshuan.

Pas meçit ka folur Oleksander Usyk, i cili është shprehur shumë i lumtur me triumfin, teksa ka shtuar se meçi ka shkruar siç e kishte pritur.

“Kjo do të thotë kaq shumë për mua, është e pabesueshme. Lufta shkoi saktësisht ashtu siç e prisja, kishte disa momente ku Anthony më shtyu, por nuk ishte asgjë e veçantë. Dymbëdhjetë vjet më parë gruaja ime më tha po, dhe unë e festova këtë me fitore. Ne kemi punuar kaq shumë që nga janari për këtë luftë, më mungojnë fëmijët e mi dhe i shikoj ata duke luajtur, dua të shkoj në shtëpi para se të mendoj për ndeshjen e re. Ju nuk keni parë më të mirën prej meje akoma”, deklaroi Usyk./Gazeta inFokus/

Të tjera