Lajme

Kjo është arma e pabesueshme e Donald Trumpit

Autori: Gazeta inFokus 10:55 | 15 September 2020

Një testatë bërthamore e re dhe e panjohur, raketë hipersonike “super duper” apo misteriozi hapësiroplan X-37B? Ja se çfarë mund të jetë “arma e pabesueshme” për të cilën Donald Trump ka folur me Bob Woodward, midis të dhënave të habitshme paraprake të librit “Rage”.

“Një armë që askush nuk e ka pasur më parë”. Diçka e “pabesueshme” dhe “bërthamore”. Është një prej zbulimeve që Donald Trump i ka bërë gazetarit Bob Woodward, e dalë nga atë çka janë botuar paraprakisht lidhur me librin e tij Rage kushtuar presidencës së manjatit.

 

Fjalët e Trump

Fjalët që po bëjnë xhiron e botës duket se janë shqiptuar nga Trump gjatë rindërtimit të ngjarjeve që dalluan vjeshtën e 2017, kur tensioni midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut arriti pikun e tij, aq sa ushqeu frikërat e një përplasjeje bërthamore. E kështu, duke ju hapur Woodward, Presidenti do t’i rrëfente: “Kam ndërtuar një armë një sistem bërthamor… një armë që askush nuk e ka pasur kurrë më parë në këtë vend; kemi diçka që as nuk është parë e as nuk është dëgjuar kurrë; kemi diçka për të cilën Putin e Xi nuk e kanë ditur kurrë; ajo që kemi është e pabesueshme”. Sipas Washington Post, më pas vetë gazetari do të pyeste drejtuesit ushtarakë nëse ishte e vërtetë apo jo. Burime anonime ia kanë konfirmuar fjalët e Presidentit, duke u shprehur të habitura për zbulimin në fjalë. Kjo ka mjaftuar për ta përmbytur rrjetin me teori lidhur me armën për të cilën ka folur Trump.

Të tjera