Lajme

Kina tregon ‘muskujt’: Nxjerr në lundrim aeroplanmbajtësen e parë të ndërtuar në vend (VIDEO)

Autori: Gazeta inFokus 09:31 | 26 April 2017

Kina ka nisur për lundrim një aeroplanmbejtëse të re, duke rritur praninë ushtarake në rajon për shkat të tensioneve gjithnnë e në rritje.Ky është aeroplambjatësi i dytë i Kinës, dhe është i pari që është ndërtuar në vend, shkruan “BBC”.

Media shtetërore tha se anija pa emër ishte “transferuar nga  porti në ujërat kineze”. Raportet e mëparshme thanë se do të ishte operacionale deri në vitin 2020.Ky vendim i bujshmë vjen mes retorikave të nxehta mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, sidomos gjatë ditëve të fundit.Kina ka pasur vetëm një aeroplanmbajtës operacional, të cilin e bleu nga Ukraina dhe e ripërpunoi

-Advertisement-

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:

Të tjera