Uncategorized

Kina reagon ndaj sulmit të aeroplanit civil

Autori: Gazeta inFokus 15:01 | 05 February 2023

Ministria e Jashtme e Kinës shprehu të dielën pakënaqësinë dhe protestën e saj të fortë për përdorimin e forcës nga pala amerikane për të sulmuar aeroplanin civil kinez pa pilot.

Një avion luftarak ushtarak amerikan rrëzoi aeroplanin në brigjet e Karolinës së Jugut të shtunën.

Kina ka informuar në mënyrë të përsëritur palën amerikane, pas verifikimit, se mjeti ajror është i natyrës civile dhe ka hyrë në hapësirën ajrore amerikane për shkak të forcës së pashmangshme dhe ishte krejtësisht një aksident, tha ministria e Jashtme e Kinës në një deklaratë, duke kërkuar që pala amerikane ta trajtojë situatën në mënyrë të qetë, profesionale dhe të përmbajtur.

Ministria kineze vuri në dukje gjithashtu se një zëdhënës i Departamentit të Mbrojtjes së ShBA-së kishte thënë se aeroplani kinez nuk përbënte ndonjë kërcënim ushtarak ose personal për personelin tokësor.

Në këto rrethana, këmbëngulja e palës amerikane për përdorimin e forcës është një reagim i dukshëm i tepruar dhe një shkelje serioze e praktikës ndërkombëtare, tha ministria e Jashtme kineze, duke shtuar se Kina do të mbrojë me vendosmëri të drejtat dhe interesat legjitime të kompanive në fjalë, duke rezervuar të drejtën për të bërë më tej përgjigjet e nevojshme.

Gazetaria Digjitale – Profesioni i së ardhmës

Të tjera