Auto&Tech

Kina lanson “internetin më të shpejtë në botë” – 150 filma mund t’i shkarkoni në një sekondë

Autori: Gazeta inFokus 14:19 | 16 November 2023

Kina ka filluar të hapë atë që e quan si rrjetin më të avancuar të internetit në botë, i cili premton të funksionojë disa herë më shpejt se rrjetet aktuale.

Rrjeti i cili çdo sekondë ka aftësinë të funksionojë me rreth 1.2 terabit (ose 1200 gigabit), është mjaft i shpejtë për të transferuar 150 filma në një sekondë, sipas prodhuesit kinez të teknologjisë “Huawei”.

Ato përfaqësojnë shpejtësi teorike që nuk pritet të ofrohen për shtëpitë e konsumatorëve në periudhë të afërt, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

-Advertisement-

Por një shërbim interneti më i fuqishëm dhe më i shpejtë ka implikime të gjera për bizneset, transferime më të shpejta të informacionit, avantazhe të tregtimit të aksioneve dhe implikime të tjera të sigurisë kombëtare.

Në një konferencë shtypi këtë javë, “Huawei” dhe “China Mobile” lëshuan zyrtarisht rrjetin e gjeneratës së ardhshme, në partneritet me Universitetin Tsinghua të Pekinit dhe Cernet, një rrjet arsimor dhe kërkimi i financuar nga qeveria kineze.

Sipas një njoftimi, rrjeti i ri funksionon në rreth 2900 kilometra kabllo me fibër optike midis Pekinit dhe jugut. Aty nuk tregohen detaje mbi planet për t’u zgjeruar në të gjithë vendin.

Ai filloi të funksionojë dhe t’i nënshtrohet testeve këtë verë, por po lansohet rreth dy vjet përpara parashikimeve të ekspertëve.

Lajmi vjen në kohën e takimit mes Presidentit Biden me atë kinez Xi Jinping në San Francisko (15 nëntor), pas disa muajsh tensioni midis dy superfuqive.

Xi tha më parë se zhvillimi i rrjetit shtyllë do ta bëjë vendin si “një fuqi kibernetike” dhe “të përshpejtojë promovimin e teknologjive bazë të internetit”.

Por për shkak se kjo nuk vlen për shpejtësitë e internetit në shtëpi, dhe më tepër për infrastrukturën e internetit, ajo nuk përbën një kërcënim të drejtpërdrejtë për ShBA-në, ndryshe nga mënyra se si konkurron ndryshe me AI, gjysmëpërçuesit ose teknologjinë e rrjeteve pa tel.

Wu Jianping, një profesor në departamentin e shkencës dhe teknologjisë kompjuterike në Universitetin Tsinghua, i cili po mbikëqyr projektin e internetit, tha në njoftimin për shtyp se sistemi, duke përfshirë softuerin dhe harduerin, është prodhuar në Kinë, është prodhuar dhe kontrolluar në mënyrë të pavarur. Ai gjithashtu e quajti atë rrjetin më të avancuar në botë.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Etiketa:
Studio Master në UNI – Universum International College dhe merr diplomë të fuqizuar nga Arizona State University

Të tjera