Uncategorized

Kina i kërkon ShBA-së të krijojë kushte për dialogun ndërmjet dy ushtrive

Autori: Gazeta inFokus 12:27 | 31 May 2023

Ministria e Jashtme kineze u kërkoi të martën Shteteve të Bashkuara të krijojnë atmosferën dhe kushtet e nevojshme për dialogun dhe komunikimin ndërmjet dy ushtrive.

Zëdhënësja e kësaj ministrie Mao Ning theksoi një konferencë të rregullt për shtypin se ShBA-ja duhet të ndreqë menjëherë praktikat e veta të gabuara, kur u pyet rreth raporteve se Kina nuk ka pranuar kërkesën për një takim ndërmjet krerëve të dy ushtrive në Singapor.

“ShBA-ja e ka të qartë arsyen pse dialogu ushtarak kino-amerikan ndeshet me vështirësi,” tha Mao, duke shtuar se Uashingtoni duhet të respektojë me seriozitet shqetësimet e Kinës lidhur me sovranitetin, sigurinë dhe interesat e saj.

Këshilltari i Shtetit dhe ministri i Mbrojtjes i Kinës Li Shangfu do të flasë në Dialogun e 20-të të Shangrila-së, të njohur gjithashtu si Samiti i Sigurisë i Azisë, që do të zhvillohet në Singapor nga të mërkura deri të dielën.

Në kuadër të këtij samiti Li do të takohet me krerët e delegacioneve të vendeve përkatëse, sipas Ministrisë kineze të Mbrojtjes.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

FFK dhe ArtMotion vazhdojnë partneritetin

Të tjera