Lajme

Këto maska mund të mos ju mbrojnë mjaftueshëm nga Omicroni, thotë një raport

Autori: Gazeta inFokus 15:34 | 04 January 2022

Maskat e pëlhurës me një shtresë mund të mos ofrojnë mbrojtje të duhur kundër llojit shumë infektues të koronavirusit, Omicron, tregon një raport i fundit i Wall Street Journal.

Shumë ekspertë të sëmundjeve infektive kanë vënë re se njerëzit preferojnë maskat e pëlhurës, sepse ato janë më komode dhe moderne për t’u përdorur. Megjithatë, maska ​​të tilla mund t’i bllokojnë vetëm pikat më të mëdha të virusit, por jo edhe grimcat më të vogla që gjithashtu mund ta transmetojnë virusin.

Klinika Amerikane Mayo tani kërkon që të gjithë pacientët dhe vizitorët të mbajnë maska ​​​​kirurgjikale, maska ​​N95 ose KN95, kështu që nëse dikush shfaqet me një maskë prej pëlhure me një shtresë të vetme, ata do të duhet ta vendosin një maskë të cilësisë mjekësore mbi të. Maskat kirurgjikale bllokojnë virusin Covid-19 me karakteristikat e tyre të ngarkesës elektrostatike, ndërsa maskat N95 kanë një rrjet fibër më të fortë se maskat kirurgjikale ose prej pëlhure, gjithashtu me karakteristika të ngarkesës elektrostatike, duke lejuar që maska të jetë më efektive në bllokimin e grimcave të thithura dhe të nxjerra.

Megjithatë, Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ende rekomandojnë maska ​​​​N95 vetëm për profesionistët e kujdesit shëndetësor, duke i këshilluar njerëzit të mbajnë maska ​​pëlhure në vend që të kenë dy ose më shumë shtresa pëlhure që mbulojnë plotësisht fytyrën dhe gojën, duke u ngjitur në faqe pa ndonjë hapësirë anësore, e që kanë gjithashtu një tel për të parandaluar rrjedhjen e ajrit nga pjesa e sipërme e maskës.

Por Dr Monica Gandhi, një specialiste e sëmundjeve infektive në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko, thotë: “Pavarësisht nëse të gjithë mbajnë vetëm maska ​​prej pëlhure ose vetëm maska ​​​​kirurgjikale, nuk do të ketë asnjë efekt në ndalimin e përhapjes së Omicronit”.

Të tjera