Lajme

Këto janë sanksionet e reja të ShBA-së ndaj Rusisë

Autori: Gazeta inFokus 22:24 | 08 May 2022

Shtetet e Bashkuara kanë miratuar një shtresë të re sanksionesh ndaj Rusisë, duke synuar shërbimet, mediat propagandistike të Rusisë dhe industrinë e saj të mbrojtjes, në prag të paradës së planifikuar të presidentit rus, Vladimir Putin, për “Ditën e Fitores”.

Masat e reja u njoftuan pasi udhëheqësit e grupit G7 mbajtën një samit virtual me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Sanksionet synojnë kryesisht të mbyllin zbrazëtirat në sanksionet ekzistuese dhe t’i rëndojnë rreth ekonomisë ruse me disa nivele të tjera, raporton Guardian.

Sanksionet e reja përfshijnë:

– Ndalimi i shitjeve të shërbimeve amerikane në Rusi, si kontabiliteti dhe konsulenca e menaxhimit;

– Nuk ka më reklama amerikane apo shitje të pajisjeve të transmetimit në tre stacione televizive të kontrolluara nga Kremlini;

– Ndalimet e eksportit të teknologjisë duke përfshirë motorët industrialë, buldozerët dhe sende të tjera që mund të përdoren nga fabrikat ruse të mbrojtjes;

– Kufizime vizash për 2600 individë të tjerë rusë dhe bjellorusë, përfshirë zyrtarë ushtarakë dhe drejtues nga Sberbank dhe Gazprombank.

Të tjera