Lajme

Këto janë raketat e fuqishme që ka marrë Ukraina për mbrojtje në Detin e Zi

Autori: Gazeta inFokus 23:13 | 28 May 2022

Ukraina po merr raketa antianije ”Harpoon” si edhe lëshues me bazë në terren për t’u mbrojtur kundër agresorit rus në Detin e Zi, njoftoi

Ministria ukrainase e Mbrojtjes.

“Ukraina po merr raketa me bazë tokësore dhe një numër përkatës të raketave kundër anijeve, tip ‘Harpoon’. Armët më të fundit po sigurohen nga Danimarka, Britania e Madhe dhe Holanda. Vende të tjera do t’i bashkohen këtij procesi”, theksohet në deklaratë.

Sipas ministrisë, këto raketa do të mbrojnë Ukrainën nga komponenti armiqësor detar rus në Detin e Zi.

Të tjera