Sport

Këto janë notat e futbollistëve të Chelseat për tërë edicionin

Autori: Gazeta inFokus 23:51 | 12 May 2017

Mediat angleze i kanë bërë një analizë ecurisë së Chelseat në rrugën drejt titullit kampion. Njeriu më meritor për titull po vlerësohet Antonio Conte me notë 9.5.

Strategu italian arriti që ta rikthejë skuadrën në formë në një kohë flitej shkarkimi i tij pas disa rezultateve të dobta. Motivimi vlerësohet si atuja më e fortë e Contes te Chelsea.

Futbollisti më i rëndësishëm i skuadrës londineze padyshim që është Ngolo Conte. Ylli i ardhur nga Leicesteri arriti të stabilizoi mesfushën e Chelseat të cilën e lidhë në mënyrë perfekte me mbrojtjen dhe sulmin.

Cante ka qenë motor i vërtetë i skuadrës duke vrapuar, duke bërë presion, duke dhënë shumë pasime të sakta gjatë tërë edicionit. Cante është vlerësuar me notën 9.0 .

Eden Hazard vlerësohet me notën 8.5 në këtë edicion. Ylli belg ka qenë i pakapshëm duke shënuar 15 gola në këtë edicion.

Cezar Azilpicueta dhe Daviz Luiz vlerësohen dy mbrojtësit më stabil të skuadrës me notën 8.0 pasi që kanë qenë shtyllë e anëz defenzive të skuadrës së Contes.

I mahnitshëm ka qenë edhe Diego Costa me 20 golat e tij dhe që po vlerësohet me notë 8.0 . Me të njëjtën notë është vlerësuar edhe Pedro që ka shënuar 8 gola këtë edicion duke qenë vendimtar në disa ndeshje. Fabregas, Matic, Willian, Moses, Maros Alonso, e Gary Cahill kanë qenë poashtu lojtar që kanë treguar formë të lartë në paraqitjet e tyre.

Të njëjtit janë vlerësuar me notën 7.5. Conte e ka patur gjatë tërë edicionit portën e sigurtë me Cortouis. Portieri belg e ka arsyetuar edhe një herë se mbetet një nga portierët më të mirë në botë.

Nën hijen e titullit kampion ka qenë këtë edicion John Terry. Kapiteni nuk ka arritur të zë vendin e titullarit duke treguar shenja të rënies nga forma.

Çfarë është transplantimi i flokëve?

Të tjera