Lajme

Këto janë 50 viktimat e tërmetit

Autori: Gazeta inFokus 09:57 | 30 November 2019

Shqipëria po përballet me një situatë të rënduar pas tërmetit të fortë të 26 nëntorit që goditi vendin dhe la pas dhjetëra të vdekur, qindra të plagosur e mijëra banesa të shkatërruara.

 

Kërkimet nën rrënoja për persona të mbijetuar dhe viktima janë mbyllur një natë më parë, ndërsa numri i viktimave ka shkuar në 50.

 

Kryeministri Edi Rama konfirmoi sot se janë 41 persona që marrin ndihmë në spitale, 34 prej tyre në Qendrën Spitalore të Traumës, 4 në Spitalin e Durrësit dhe 3 janë dërguar për kurim jashtë vendit.

 

Rama deklaroi se 38 jetë nën rrënoja janë shpëtuar nga trupat shqiptare, kur nuk kishin arritur ende forcat e huaja dhe nuk duhet përbaltur puna  e tyre.

 

“Deri në momentin e pasdites vonë kur ka mbërritur forca e parë e huaj e kërkim shpëtimit numëroheshin 38 persona të shpëtuar. 38 njerëz janë shpëtuar nga trupat tona. Nuk dua të mohoj faktin se trupat tona kanë nevojë për t’u fuqizuar në pikëpamjen e mjeteve dhe për t’u motivuar më shumë duke nisur me trajnime, nuk bëhet fjalë për të vënë dyshim dhe për të përqeshur kapacitetet e tyre. Në tërësinë  e skuadrave të integruara skuadra jonë e urgjencës është e të gjitha standardeve”, tha Rama./BallkanWeb

 

Më poshtë gjeni emrat e 50 viktimave të tërmetit:

 

DURRËS

 

 1. SHEMSEDIN SHUKRI ABAZI 08.07.1987, DURRES

 

 1. DIENA AJET KARANXHAJ 07.10.1989, DURRES

 

 1. ERIVOLA BAJRAM BROSHKA 20.05.1991, DURRES

 

 1. BAJRAM ZEQIR HAJDARAMATAJ 30.07.1963, DURRES

 

 1. AMELIA ALBERT LALA 21.05.2009, DURRES

 

 1. KRISTI EDUART RECI 17.08.1994, DURRES

 

 1. ESIELA DORJAN KARANXHA 10.01.2011, DURRES

 

 1. EDUARD NDUE RECI 09.09.1965, DURRES

 

 1. SADIK HAMIT QATO 14.09.1934, DURRES

 

 1. KLAUS EDUART RECI 06.05.1988, DURRES

 

 1. DOLORA PERILI RECI 06.01.1970, DURRES

 

 1. SABAHETE HALIL LALA 04.02.1940, DURRES

 

 1. GRISILDA SHKELQIM LALA 15.06.2000, DURRES

 

 1. DIONISA ALBERT LALA 30.01.2018, DURRES

 

 1. ENIS ALBERT LALA 30.01.2018, DURRES

 

 1. EMILJO ALBERT LALA 28.06.2013, DURRES

 

 1. MARJETA ISUF LALA 08.10.1988, DURRES

 

 1. ILIR RAM LALA 20.11.1966, DURRES

 

 1. ISAH SHUKRI ABAZI 30.11.1990, DURRES

 

 1. ROZETA THANAS MECJA 31.08.1960, DURRES

 

 1. SOTIRAQ VANGJEL MISHA 30.07.1964, DURRES

 

 1. NAFIJE HAZIZ REXHEPI 30.09.1945, DURRES

 

 1. FLATAR ZENELAJ 1955, DURRËS

 

 1. XHULJETA SKENDER GJANA 20.05.1959, DURRES

 

THUMANE

 

 1. BUKURIE ISLAM LEKA, 03.03.1939, THUMANE

 

 1. FATMIRA QAZIM CARA, 07.07.1966, THUMANE

 

 1. ERISA CARA, 28 VJEC, THUMANE

 

 1. HASAN ALBERT CARA, 15.12.2001, THUMANE

 

 1. FATMIRA CUKA, 44 VJEC, THUMANE

 

 1. SARDI CUKA, 19 VJEC, THUMANE

 

 1. SELVI DYLE LALA, 27.07.1945, THUMANE

 

 1. ARJELA ROLAND LALA, 15.10.2014, THUMANE

 

 1. HAJRIE MUSTAFA VATA, 64 VJEC, THUMANE

 

 1. KRISTIAN MARJAN PRECI, 02.08.1994, THUMANE

 

 1. SAIMIR PELLUMB GREGU, 31.09.1988, THUMANE

 

 1. LUTFIE XHAFER CUPI, 20.10.1961, THUMANE

 

 1. KLEMENT HAJREDIN CUPI, 28.04.1985, THUMANE

 

 1. DRITA KASTRIOT CAKONI, 10.10.2004, THUMANE

 

 1. SADAJANA BASHKIM HYSA, 08.06.1998, THUMANE

 

 1. ALMIR ALBERT CARA, 22.02.1990, THUMANE

 

 1. ROLEJDI SERVET VATA, 18.10.2012, THUMANE

 

 1. PELLUMB SAMI GREKU, 09.12.1962, THUMANE

 

 1. CELIKE NEVRUZ GREKU, 31.08.1962, THUMANE

 

 1. HAJREDIN AHMET CUPI, 21.02.1953, THUMANE

 

 1. ELIOS GEGA, THUMANE

 

 1. ADERINA HASAN KADILI, 08.06.1998, THUMANE

 

 1. ANTHI ILIA CARA, 02.02.1947, THUMANE

 

 1. ERSID AFRIM HOXHOLLI, 22.06.1987, MAMURRAS

 

 1. KASTRIOT QAZIM CAKONI, 31.08.1973, THUMANE

 

 1. DIASTELA ISMAIL STENECI, 14.05.1994, THUMANE

Të tjera