Sport

Keto jan Ekipet e kualifikuara ne Ligën e Kampionëve (Foto)

Autori: Gazeta inFokus 13:26 | 15 May 2017

Kampionatet evropiane janë në përfundim e sipër dhe tani 80% dihen fituesit si dhe pjesëmarrësit në Ligën e Kampionëve.

Angli

Chelsea dhe Tottenhami e kanë siguruar pjesëmarrjen në Ligën e kampionëve për sezonin e ardhshëm.

Liverpooli, Manchester City dhe Arsenal do të luftojnë për vendin e tretë dhe të katërt, ndërsa Manchester United e ka mundësinë më të mirë të kualifikohet nëse triumfon në finalen e Europa League kundër Ajaxit,

Spanjë

Në La Liga është gjithçka e konfirmuar sa i përket Championsit.

Barcelona dhe Real Madrid do të ndajnë pozitën 1 dhe 2 ndërsa Atletico është në pozitën e tretë. Në Play-of, në rundin e gushtit do të luaj Sevilla që ka siguruar vendin e katërt.

Itali

Në Serie A gjendja është paksa e komplikuar edhe pse zyrtarisht në garë për Ligën e Kampionëve janë Juventus, Roma dhe Napoli.

Mirëpo problemi është vetëm kush do t’i shmanget play-offit, ku gjasat janë që Napoli të përfundoj e treta mbrapa Juventusit dhe Romës.

Gjermani

Bayern Munchen dhe RB Leipzig janë dy të kualifikuarit zyrtarisht për në fazën e grupeve. Në ndeshjen e fundit garë interesante do të jetë ndërmjet Dortmundit dhe Hoffenheimit për pozitën e tretë që dërgon direkt në fazën e grupeve,

Francë

Monaco dhe PSG e kanë siguruar pjesëmarrjen direkte në Ligën e Kampionëve, ndërsa Nice do të luaj në Play-off.

Pjesa tjetër e Evropës

Klube të tjera nga e gjithë Evropa të cilët kanë siguruar pjesëmarrjen në fazën e grupeve janë dyshja Portugeze Benfica dhe Porto .

Kampionët holandez Feyenoord hyrë në këtë fazë, ashtu si Spartak Moscoë (champions ruse), Shakhtar Donetsk (Ukrainë) dhe Bazel (Zvicër).

Një vend për kampionët e Turqisë, me Başakşehir dhe Besiktas në garë, dhe gjithashtu  në Belgjikë, ku Anderlecht dhe Club Bruges  janë duke shkuar për lavdi.

Gjithashtu nga Portugalia, Sporting Lisbon do të fillojë fushatën e tyre në raundin e play-off.

Në raundin e tretë kualifikues janë Olympiacos (champions greke), Viitorul Constanta (Rumani), Dinamo Kiev (dyta në Ukrainë), Ajax (i dyti në Holandë), Young Boys Bern (dytë në Zvicër) dhe Steaua Bukureshtit (e dytë në Rumani), plus të tjerë.

Përmbledhje

Champions League 2017-18

Në fazën e grupeve (shtator 12/13 tutje)

Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid (Spanjë); Bayern Munich, RB Leipzig (Gjermani); Chelsea, Tottenham Hotspur (Angli); Benfica, Porto (Portugali); Monaco, Paris Saint-Germain (Francë); Spartak Moscoë (Russia); Shakhtar Donetsk (Ukrainë); Feyenoord (Vendet); Bazelit (Zvicër)

PLUS ekipi i tretë gjerman (Borussia Dortmund ose Hoffenheim); Ekipi i tretë anglez (Liverpool, Manchester City ose Arsenal); Ekipi i parë dhe dytë në Itali (Juventus, Roma ose Napoli) l; Kampion belg (Anderlecht ose Club Bruges); Kampionët turke (Istanbul Başakşehir ose Beshiktash); Fituesit e UEFA Europa League (Manchester United apo Ajax).

START në raundin e play-off (15-16 gusht dhe 22-23 gusht)

Sevilla (Spanjë); Sporting Lisbon (Portugali)

PLUS i katërti në Gjermani (Borussia Dortmund ose Hoffenheim); ekipi i katërt anglez (Liverpool, Manchester City ose Arsenal); Ekipi i tretë italian (Juventus, Roma ose Napoli)

START NË rundin tretë eliminator (25-26 korrik dhe 1-2 gusht)

Olympiacos (Greqi); Viitorul Constanta dhe Steaua Bukuresht (Rumani); Nice (Francë); Dynamo Kiev (Ukraine); Ajax (Holland); Young Boys Bern (Zvicër)

PLUS kampionët Çeke (Slavia Prague dhe Viktoria Plzen); Vendi i dytë Rus(CSKA Moscoë ose Zenit Saint Petersburg); Ekipi i dytë belg(Anderlecht apo Club Bruges); vendi i dytë turk (Istanbul Başakşehir ose Beshiktash); Skuadra e dytë në Greqi (PAOK ose Panathinaikos).

START Roundi i dytë kualifikues (11-12 korrik dhe 18-19 korrik)

Red Bull Salzburg (Austri); APOEL (Qipro), BATE Borisov (Bjellorusi); Malmo (Suedi); Rosenborg (Norway); Hapoel Be’er Sheva (Israel); Copenhagen (Danimarkë); Celtic (Scotland); Qarabag (Azerbaijan); Astana (Kazakistani); Ludogorets Razgrad (Bullgari); Maribor (Sllovenia); Zilina (Sllovakia); FH (Iceland); Samtredia (Gjeorgji); IFK Mariehamn (Finland); Vardar (Maqedoni); Dundalk (Republika e Irlandës); Spartaks Jurmala (Letoni); Zalgiris Vilnius (Lituani)

PLUS Kampionët nga Kroacia, Polonia, Serbia, Hungaria, Moldavia, Bosnja, Shqipëria, Luksemburgu dhe Mali i Zi.

START në kualifikime raundin e parë (27-28 qershor dhe 4-5 korrik)

Linfield (Irlanda Veriore); FCI Tallinn (Estoni); Vikingur Gota (Ishujt Faroe); Hibernians (Malta); New Saints (Wales); Santa Coloma (Andorra); Trepca’89 (Kosova)

Formula 1 vjen në Artmotion më “i çmendur” se kurrë

Të tjera