Lajme

Kështu i arsyeton Arben Vitia masat e reja anti-Covid

Autori: Gazeta inFokus 15:35 | 05 April 2021

Qeveria e Kosovës ka marrë masa të reja kufizuese

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia gjatë fjalës së tij i ka arsytuar masat e reja, ku mes tjerash ka thënë se këto masa janë marrë për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus, shkruan Gazeta Infokus.

“Nga data 08.02.2020 deri më 01.04.2021 janë testuar gjithsej 434.893 persona të dyshimë më koronavirus. Me SARS-COV-2 janë diagnostikuar gjithsej 92.198 raste ose 21.2% e mostrave të testuar janë pozitiv. Deri më 01/04.2021, 76.402 raste ose 82.86% e të infektuarve janë shëruar ndërsa aktualisht janë 13.902 raste aktive”, ka thënë Vitia.
Duke përcjell nuk numrin e rasteve të detektuar dhe konfirmuar sipas ditëve shihet ecuria e trendit në rritje të satëve aktive./Gazeta Infokus/

Të tjera