Lajme

Këshilltari i Veselit: Koalicioni Mustafa-Kurti janë pazare për interesa të ngushta të klaneve që përfaqsojnë

Autori: Gazeta inFokus 17:46 | 02 December 2019

Avni Bytyqi, këshilltari i Kadri Veselit nga PDK-ja ka thënë se koalicioni Mustafa-Kurti janë pazare për interesa të ngushta të klaneve që përfaqsojnë.

Ndër të tjera takimet mes tyre Bytyqi i ka quajtur takime maskaradë, shkruan gazeta inFokus.

Bytyqi ka thënë se në këtë situatë humbësit më të mëdhenjë janë qytetarët dhe shteti.

“Çfarë menduat? Se Albini edhe Isa janë duke debatuar mbi modelin ekonomik dhe social të shtetit? Apo ndonjë strategji që do ta ndryshonte Kosovën?

“Koalicioni” Kurti-Mustafa nuk po arrinë që të kalojnë as hapin e parë drejt qeverisjes së përbashkët.
Ata po bëjnë pazare për interesa të ngushta të klaneve që përfaqësojnë.

Ata po grinden se kujt po i takon më shumë pushtet. Edhe këtu duhet të kuptohet që pushteti, dhe vetëm pushteti është paradigma e qeverisjes së tyre. Jo mirëqenia dhe e mira ekonomike e shtetit, e as drejtësia dhe lufta ndaj korrupsionit. Por interesat e ngushta partiake.

Atëherë si është e mundur që janë dakorduar 100% për platformën e qeverisjes pa i caktuar personat përgjegjës për zbatimin e saj.
Siç duket, sfilatat e zyrtarëve të VV-së dhe LDK-së nga skutat e hoteleve, zyrave partiake e deri tek prania ilegale në Kuvend, paskan qenë thjeshtë maskaradë.

Por i tillë ka qenë gjithemonë ky “koalicion”. I pantyrshem, i pasinqertë dhe mashtrues për qytetarët!
Për fat të keq, humbësit më të mëdhenj në këtë paaftësi janë qytetarët dhe shteti i Kosovës”, është shprehur Bytyqi./Gazeta inFokus/.

Të tjera