Lajme

Këshilltari i Thaçit godet Hotin: Nuk ka kurrfarë bashkëpunimi as me opozitë as me Presidentin

Autori: Gazeta inFokus 11:18 | 16 September 2020

Këshilltari i Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, Adil Behramaj, ka akuzuar Kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hotin.

Kjo pasi sipas Behramajt, Hoti nuk ka kurrfarë bashkëpunimi as me opozitë e as me Presdientin, shkruan Gazeta Infokus.

Madje, Behramaj edhe ka thënë që nuk ka unitet as brenda Qeverisë.

“Sot, sigurisht as ju nuk keni kurrfarë shqetësimesh. Mua, si me dorë, krejt shqetësimet m’i hoqi ky këshilltari i kryeministrit, që na foli në emër të tij. Edhe koordinim të plotë institucional paskemi, se as këtë nuk e kisha ditur. Në fakt, kryeministri dhe klubi i valltarëve të tij janë kah e bëjnë situatën shumë shqetësuese. Nuk ka unitet brenda Qeverisë. Nuk ka kurrfarë bashkëpunimi mes Kryeministrit dhe Presidentit. Nuk ka kurrfarë bashkëpunimi mes Qeverisë dhe opozitës”, ka thënë Behramaj.

E shqetësuese Behramaj e ka bërë faktin që Qeveria Hoti varet terësisht nga Lista Serbe, shkruan Gazeta Infokus.

“Mungesa e kohezionit të brendshëm, ku 40 vota shqiptare nuk dihet nëse i ka kjo Qeveri dhe fati i çdo vendimi të saj varet ekskluzivisht nga Lista Serbe, për çdokënd që i kupton pak këto procese do të duhej të ishte shumë shqetësuese. Po ashtu, mungesa absolute e përkrahjes opozitare, sipas së cilës, kryeministri me 25 mijë vota dhe Qeveria e tij nuk kanë fare legjitimitet të na përfaqësojnë, se lërë më edhe të nënshkruajnë marrëveshje të rëndësishme për fatin e Kosovës, sërish do të duhej të ishte shqetësuese”, ka shkruar Behramaj.

“Që nga 2014-ta jemi në qorrsokak politik për shkak të këtyre aventurave të papërgjegjshme politike. Prandaj, një marrëveshje e re, që dihet qysh tash se përfundon e pavlerë, sepse mungon uniteti politik dhe për të kërkohen 2/3 e votave në Kuvend, mjegullon dhe zvarrit edhe më shumë perspektiven tonë.

Garanca që ky këshilltari i kryeministrit Hoti i jep presidentit për dialogun është më së paku fyerje për presidentin. Ajo më së shumti është fyerje për qytetarët e vendit tonë!”, ka shkruar Behramaj./Gazeta Infokus/

 

Të tjera