Fokus

Kërkohet që të futet në kalendarin e festave zyrtare ditëlindja e Skënderbeut, 6 maji

Autori: Gazeta inFokus 14:36 | 06 May 2024

Sot në sheshet e Prishtinës në nderë të ditëlindjes së Gjergj Kastriotit, artisti, Xhevat Limani ka përformuar në rolin e Skënderbeut.

Limani ka përformuar duke u nisur nga sheshi Zahir Pajaziti deri tek sheshi “Skënderbeu’ ku edhe gjendet statuja e heroit kombëtar shqiptar, shkruan Gazeta Infokus.

Me rastin e kësaj performance artisti në fjalë ka kërkuar nga institucionet në Kosovë që ditëlindja e Skendërbeut 6 maji të jetë zyrtarisht festë shtetërore dhe ditë pushimi.

-Advertisement-

Gjergj Kastriot – Skënderbeu u lind më 6 maj 1405, në një familje fisnike të Dibrës, siç ishte ajo e Gjon Kastriotit. Ai u mor peng nga Sulltan Murati dhe luftoi për Perandorinë Otomane si gjeneral deri më 1443, vit në të cilin u largua gjatë një beteje, duke u rikthyer në Krujë.

Në vitin 1444 ai mblodhi të gjithë princërit shqiptarë në Lidhjen e Lezhës, ku u vendos unanimisht të luftohej për marrjen në zotërim të trojeve shqiptare kundër perandorisë otomane.

Në krye të ushtrisë shqiptare, pas fitores së parë kundër otomanëve në betejën e Torviollit, Skënderbeu do të korrte 22 fitore të mëdha kundër Perandorisë osmane, në vitet e luftës në krye të ushtrisë së vet, që kishte si kryeqendër Krujën.

Heroi kombëtar do të njihej për luftën e tij të paepur në një vend kyç mes lindjes dhe perëndimit. Ai do të njihej si besnik i mbretit të Napolit në traktatin e Gaetës, ku mbështeti mbretin Ferdinand të Napolit në luftën civile të viteve 1460–1461.

Në vitin 1463 ishte komandant i forcave të kryqëzatës së Papa Piut II, ndërsa vdiq më 17 janarin e 1468, në moshën 63-vjeçare.

Ndiqni më poshtë performancën në shesh të cilën e ka përcjellur ekipi i Gazetës Infokus:

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Intervistë: Dr. Gorazd Konjanovski – Klinika Zhan Mitrev ka luajtur një rol kyç në vendosjen e themeleve në kardiokirurgji dhe…

Të tjera