Lajme

BE: Kemi shqetësime serioze, por i takon Turqisë ta sqarojë se a do ende të anëtarësohet në bllok

Autori: Gazeta inFokus 14:25 | 26 April 2017

Bashkimi Evropian ka thënë sot se referendumi që u mbajt në Turqi para dy javëve ka ngritur shqetësime serioze brenda bllokut rreth standardeve të demokracisë në Ankara dhe se i takon presidentit Recep Tayyip Erdogan që ta sqarojë qëndrimin e vet nëse Turqia ende dëshiron të bëhet anëtare e BE-së.

Zv.presidenti i Komisionit të BE-së, Valdis Domkrovskis, ka thënë sot se përkundër mosmarrëveshjes mes BE-së dhe Turqisë, bashkëpunimi në çështje siç janë refugjatët dhe emigrantët, mbetet i nevojshëm, transmeton Express.

Dombrovskis ka thënë: “Kemi shqetësime serioze por të njëjtën kohë ekziston një numër fushash ku ne duhet patjetër të punojmë së bashku. I takon Turqisë që t’i sqarojë qëllimet e veta karshi BE-së dhe procesin për anëtarësim.”

-Advertisement-

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera