Lajme

Kaq persona humbën jetën nga COVID-19 për 24 orë në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 15:02 | 18 November 2020

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se kanë humbur jetën edhe 11 persona si pasojë e virusit COVID-19.

Ndërsa është treguar edhe mosha e të vdekurve, shkruan Gazeta inFokus.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.599 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 720 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 4 raste (81, 79, 72, 72 vjeç), Istog 1 rast (51 vjeç), Klinë 1 rast (63 vjeç), Mamushë 1 rast (31 vjeç), Mitrovicë 1 rast (84 vjeç), Pejë 1 rast (70 vjeç), Prishtinë 1 rast (76 vjeç), Viti 1 rast (74 vjeç)”, thuhet në njoftim./Gazeta inFokus/

 

Të tjera