Lajme

Kaq pacientë me COVID-19 po trajtohen në spitalet e Kosovës

Autori: Gazeta inFokus 14:19 | 26 April 2021

Spitale në Kosovë po vazhdojnë të trajtojnë pacientë me koronavirus, shkruan Gazeta Infokus.

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se në klinikat Covid të QKUK-së, por edhe spitalet e përgjithshme, numër i pacientëve që po trajtohen është 723 pacientë.

“594  janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë,31 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, 562  janë nën asistim të okisgjeno-terapisë”.

Në QKUK janë të shtrirë 296 pacientë

14 prej tyre në gjendje të rënduar

231 të konfirmuar me Sars Cov-2 pozitivë

254  me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas klinikave

Klinika Infektive 110 pacientë

Klinika Infektive II ( mjekësia sportive) 64 pacientë

Klinika Infektive III ( Interno)  12 pacientë

Klinika e Pulmologjisë me 87 pacientë

Mjekimi Intensiv -COVID, 17 pacientë + 2 në Repartin Intensiv në Klinikën Infektive

Klinika e Pediatrisë, 4 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 2 paciente

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 427 pacientë

17 prej tyre në gjendje të rënduar

363  të konfirmuar pozitivë

308 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas spitaleve të përgjithshme

Spitali i Prizrenit, 54 pacientë

Spitali i Gjakovës, 77 pacientë

Spitali i Pejës, 92 pacientë

Spitali i Gjilanit, 76 pacientë

Spitali i Ferizajt, 59 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 48 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 21 pacientë/Gazeta Infokus/

Të tjera