Lajme

Kaq mërgimtarë kanë ardhur në Kosovë për festat e fundvitit

Autori: Gazeta inFokus 07:40 | 29 December 2021

Afro 130 mijë mërgimtarë kanë ardhur vetëm përmes kufijve tokësor Vetëm në javën që lamë pas në aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari” kanë ardhur qindra-mijëra mërgimtarë nga e mbarë diaspora shqiptare.

Nga ana tjetër, përmes kufijve tokësorë kanë ardhur gati 130 mijë mërgimtarë për të kaluar festat e fundvitit me familjarët e tyre.

Nga data 20 deri në 24 të këtij muaji kanë hyrë saktësisht 127,874 persona, ndërkohë që ditëve të fundit ky numër është rritur ende.

Vlen të theksohet se mërgimtarët nga Zvicra prijnë për nga numri i ardhjeve në Kosovë, për dallim nga shtetet e tjera nga bota, me theks të veçantë nga Evropa, shkruan albinfo.ch.

Numri më i madh i udhëtarëve që fluturojnë nga aeroporti e Prishtinës mbetet Zvicra, me qytetet e saj si Bazeli, Cyrihu dhe Gjeneva, më pas vjen Gjermania, me qytete si Dyseldorf, Shtugarti, Mynihu dhe Berlini, e kështu me radhë.

TË FUNDIT
KEDS njofton për punime në rrjet
KEDS njofton për punime në rrjet
Moti në Kosovë
Moti në Kosovë
Kaq mërgimtarë kanë ardhur në Kosovë për festat e fundvitit
Kaq mërgimtarë kanë ardhur në Kosovë për festat e fundvitit
Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriu
Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriu
​Seanca e sotme e Kuvendit, 46 pika në rend dite
​Seanca e sotme e Kuvendit, 46 pika në rend dite

Të tjera