Lajme

Joe Biden paraqet vizionin e tij për marrëdhëniet SHBA-Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 23:05 | 17 October 2020

Kandidati për t’u bërë president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka publikuar një plan disa pikësh, ku ka shpalosur se do të duken marrëdhëniet e Amerikës me Kosovën dhe Shqipërinë.

Sipas tij, Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtar. Ai po ashtu ka treguar se e ka mbështetur ndërhyrjen e NATO-s në vitin 1999 për çlirimin e Kosovës.

 

 

Biden ka theksuar se nëse bëhet president, do ta ndalojë qasjen e pabalancuar të Presidentit aktual Donald Trump në lidhje me Kosovën dhe Serbinë.

Të tjera