Lifestyle

Jo vetëm për të marrë energji, por kafeja shërben dhe për të djegur kaloritë në mënyrë efikase

Autori: Gazeta inFokus 11:41 | 07 March 2023

Shumë prej nesh nuk mund ta nisin ditën pa një filxhan kafe.

Por kafeja mund të bëjë më shumë sesa thjesht të na zgjojë dhe të na japë energji. Në fakt, zakoni i përditshëm i pirjes së kafesë mund të jetë veçanërisht i dobishëm nëse po përpiqeni të hiqni kilogramët e tepërt nga zona e barkut.

Zakoni i përditshëm i pirjes së kafesë në fakt mund të nxisë një ndjenjë të ngopjes, duke na ndihmuar të shmangim ngrënien e tepërt ose ushqimin e pashëndetshëm. Kafeja, si uji, ndihmon në mbajtjen e stomakut të ngopur dhe për këtë arsye mund të na ndihmojë të hamë një sasi më të përshtatshme ushqimi, veçanërisht nëse duam të humbim peshë.

-Advertisement-

Kafeja amerikane, pra kafeja e gjatë në një filxhan të madh, na ndihmon ta bëjmë këtë, gjë që mund të jetë veçanërisht e dobishme. Por kjo nuk është e gjitha, kafeja gjithashtu përmban kafeinë e cila mund të na ndihmojë të rrisim dozën tonë ditore të energjisë dhe të përshpejtojmë metabolizmin, duke na ndihmuar të djegim kalori shtesë.

Prandaj, kafeja mund të ndihmojë përpjekjet tona për të konsumuar më shumë kalori. Sigurisht, për të marrë përfitimet maksimale të kafesë për humbjen e peshës, është e rëndësishme t’i kushtojmë vëmendje mënyrës se si e konsumojmë atë. Kafeja e zezë, pa aditivë dhe pa sheqer, përmban më pak se pesë kalori për filxhan, duke e bërë atë një pije ideale për t’u pirë nëse po përpiqeni të humbni disa kilogramë.

Megjithatë, nëse preferoni të shtoni qumësht, sheqer ose substanca të tjera në kafe, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje kalorive shtesë që mund të shtojnë. Nëse dëshironi të mbani marrjen e ulët, duhet të merrni parasysh idenë për ta marrë atë të hidhur ose për të kufizuar përdorimin e këtyre përbërësve.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera