Lifestyle

Jeta i ndryshoi brenda natës përgjithmonë: Ja si arriti kjo vajzë që është vetëm 18 vjeçe të fitonte milionat

Autori: Gazeta inFokus 14:47 | 14 September 2020

Çdo vit, afërsisht 1800 maturantë hyjnë në konkursin “Regeneron Science Talent Search”. Ky është një nga konkurset më prestigjioze të shkencës në Shtetet e Bashkuara.

Nga 1800 pjesëmarrës, 300 studentë zgjidhen dhe u jepet nga $2000 secilit në çmime. Më pas, 40 finalistë dërgohen në Washington DC për të garuar për një çmim shtesë. Fituesi merr një çerek milion dollarë.

LEXO EDHE: Sa teste bënë dhe sa fituan Devollët me laboratorin që ua licencoi ministria e Zemajt

Për herë të parë në historinë gati 80-vjeçare të konkursit, i gjithë eventi u bë tërësisht online, për shkak të pandemisë, por kjo nuk i pengoi aspak konkurrentët të shkëlqenin. Këtë vit, çmimi fitues iu dha Lillian Kay Peterson nga Los Alamos, New Mexico, e cila mori në shtëpi çantën prej $250.000 për shpikjen e saj të zgjuar.

Çfarë duhet bërë për të fituar çmimin e madh? Të zgjidhësh problemin e urisë në botë, mesa duket.

Të tjera