Lajme

Jasharaj lëshon mbledhjen e Komisionit për Arsim, Basha i thotë se dinjitetin e ka kthyer në para

Autori: Gazeta inFokus 12:55 | 21 September 2022

Pas përplasjeve dhe fjalimit të deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj ka lëshuar mbledhjen e Komisionit për Arsim, shkruan Gazeta Infokus.

Kjo për arsye se Basha e ka akuzuar Jasharajn që e ka kthyer dinjitetin në para.

Sipas tij, SBASHK-u po i mban peng fëmijët për 50 euro.

“300 mijë punëtorë të sektorit privatë paguajnë pagat tona dhe të mësuesve. 105 mijë qytetarë punojnë nën pagën minimale, që duam ta bëjmë 246 euro. E që opozita s’po e voton. Problemi duhet me u adresu qysh me ju bë zgjidhje sektorit privat, nuk mund të mendojmë për 80 mijë veta as 20 mijë mësues. Duhet zgjidhur total. Është pyetja mesi është i ndarë nga Qeveria i ka nda paret, a është e sinqertë kërkesa e juaj? Pse po i mbani peng fëmijët? Po të ishit të sinqertë greva do të fillonin në korrik e gusht, do të ktheheshin mësimdhënësit në shkolla. Por kur morën fëmijët peng at minutë ka mbajtur greva. Vet kryetari i SBASHK-ut i kërkon deputetit midis parlamentit të mos ia jap fjalën një deputeti, kjo tregon mentalitetit”, ka thënë Basha./Gazeta Infokus/

 

 

Të tjera