Lajme

Japonia e dërgon anijen më të madhe luftarake për ta mbrojtur SHBA-së

Autori: Gazeta inFokus 10:57 | 01 May 2017

Japonia e ka dërguar në ujerat e veta anijen më të madhe luftarake për ta mbrojtur anijen amerikane të furnizimit.

Ky është operacioni i parë i këtij lloji qëkur vendi i aprovoi ligjet kontroverse për zgjerimin e rolit të ushtrisë, transmeton Express.

Anija furnizuese amerikane është duke lundruar në rajon drejt flotës detare amerikane, përfshirë aeroplanmbajtësit “Carl Vision” për t’i rimbushur me naftë.

Koreja Veriore ka kërcënuar se do ta fundosë aeroplanmbajtësin “Carl Vinson” dhe nëndetësen amerikane./Express/

Etiketa:
Barazo faturën në Meridian Express dhe dhuro për fëmijët SOS Fshatrave

Të tjera