Lajme

“Jam gjallë falë Zotit”, zëvendëspresidentja argjentinase flet pas sulmit me armë ndaj saj

Autori: Gazeta inFokus 09:22 | 16 September 2022

Zëvendëspresidentja e Argjentinës, Cristina Fernández de Kirchner, e cila i mbijetoi një atentati pasi arma e një personi të armatosur u bllokua, ka thënë se ajo është gjallë “për shkak të Zotit dhe Virgjëreshës Mari”.

Në komentet e saj të para publike që nga sulmi i 1 shtatorit në Buenos Aires, ajo zbuloi gjithashtu se Papa Françesku e thirri atë të nesërmen për ta ngushëlluar.
Duke folur në një takim me priftërinjtë dhe murgeshat të enjten, zonja Fernández de Kirchner, 69 vjeç, tha: “Ndjej se jam gjallë për shkak të Zotit dhe Virgjëreshës Mari, me të vërtetë. Kështu që më duket se nëse më duhej të falënderoja Zotin dhe Virgjëreshën, duhej ta bëja e rrethuar nga priftërinjtë”.

Ajo shprehu gjithashtu mirënjohje për Papën, një koleg argjentinas, që e thirri atë vetëm disa orë pas sulmit të dështuar.

“Papa Françesku më thirri shumë herët të nesërmen. Ne po flisnim në telefon dhe ai më tha diçka të tillë: se aktet e urrejtjes dhe dhunës, paraprihen gjithmonë nga fjalët dhe foljet e urrejtjes dhe dhunës”, tha ajo.

Incidenti ndodhi ndërsa zonja Fernández de Kirchner përshëndeti mbështetësit jashtë shtëpisë së saj.

Një turmë e vogël ishte mbledhur për të treguar mbështetjen për zëvendëspresidenten, e cila aktualisht është në gjyq për korrupsion, kur një burrë i drejtoi një pistoletë në kokë. Momenti është kapur në video.

Arma nuk shkrepi, por presidenti i Argjentinës, Alberto Fernández, më vonë tha se ishte mbushur me pesë plumba. “Cristina është ende gjallë sepse, për disa arsye që ende nuk janë konfirmuar, arma … nuk shkrepi,” tha ai në një fjalim televiziv.

Presidenti Fernández e përshkroi atë si “incidentin më të rëndë që nga kthimi i demokracisë” në 1983.

Fernando Sabag Montiel, i cili ka lindur në Brazil, por ka jetuar në Argjentinë që kur ishte fëmijë, u arrestua në vendngjarje pak minuta pas incidentit. E dashura e tij Brenda Uliarte 23 vjeçe u arrestua disa ditë më vonë. Ata janë akuzuar për tentativë vrasjeje, por të dy mohojnë çdo përfshirje.

Hetuesit janë ende duke u përpjekur të përcaktojnë motivin e sulmit ndaj zonjës Fernández de Kirchner, një politikane e krahut të majtë, e cila, megjithëse është jashtëzakonisht e popullarizuar me mbështetësit e saj, ka tjetërsuar shumë njerëz gjatë viteve të saj si një nga politikanët më me ndikim të Argjentinës. Përpara se të bëhej zëvendëspresidente në vitin 2019, ajo shërbeu si presidente e Argjentinës nga viti 2007 në 2015 dhe si zonjë e parë nga 2003 në 2007./A2CNN

Të tjera