Lajme

Ja si janë ulur deputetët e VMRO-së në Kuvendin e Maqedonisë (Foto)

Autori: Gazeta inFokus 14:24 | 02 May 2017

Deputeti i VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshoski në faqen e tij në facebook ka raportuar mbi atë se çfarë po bëjnë deputetët e kësaj partie në Kuvendin e Maqedonisë.

Ai ka thënë se asnjë ambicie e ndonjë politikani, asnjë Platformë e vulosur në shtet të huaj, nuk jep të drejtë që të shkelet procedura e Rregullores si pjesë e demokracisë së Kuvendit.

“Tentimi për të zgjedh Kryetarin e Kuvendit me shkelje të Rregullores dhe Ligjeve është jolegal dhe asnjë presion politik nuk mund ta mbuloj këtë. Kundër deputetëve Muhiq dhe Misovski do të parashtrojmë padi penale deri tek institucionet përkatës për shkaktim të dhunës politike”, ka shkruar Milloshovski.

Ai më tej ka shtuar se Maqedonisë në këto momente delikate nuk i nevojitet një kryetar kuvendi që sipas tij është jolegjtiim, Qeveri jolegjitime dhe krijimin e precedentëve të rënda politike me formimin e institucioneve paralele, në kundërshtim me Kushtetutën të cilët mund të shkaktojnë pasoja të rënda dhe të pariparueshme.

“Platforma e Tiranës nuk është më e rëndësishme se Rregullorja e Kuvendit, Ligjet dhe Kushtetuta e Maqedonisë. As dhuna politike, as dhuna fizike në Kuvend nuk janë për tu arsyetuar, aq më pak që për disa individë, ndokush të merr të drejtët tërë popullin e urtë ta quaj terrorist”, ka shkruar Milloshoski.

Ajka e ajkave e super javës sportive në Artmotion me El Clasico

Të tjera